Aktuality a zajímavosti pro jednotlivé tématické celky předmětu.
Kvalitní a rychlou síť lze získat i bez natahování kabelů a probourávání stěn. Některé společnosti (např. TP-LINK) dodává adaptéry pro přenos dat po elektrických rozvodech současně s elektrickou energií.


časopis Elektrotechnický magazín 4/2012
Zase se vám vybil mobil, hledáte nabíječku a musíte netrpělivě čekat, než se na displeji rozsvítí symbol plně nabité baterie? Budoucnost v dobíjení spotřebičů vidí výzkumníci z Lawrence Berkeley National Laboratory ve virových generátorech, které využívají princip přeměny mechanické energie na elektrickou.


http://newscenter.lbl.gov/news-releases/2012/05/13/electricity-from-viruses/
Historicky první technologii, která odstartovala vývoj elektronického papíru a inkoustu, vyvinul v roce 1975 Nicholas N. Sheridon ve výzkumném centru PARC ( Palo Alto Research Centrum) firmy Xerox. Jednalo se o pružné gumové pouzdro tvořené velkým množstvím (řádově milionů) malých plastových vodivých kuliček, jejichž průměr byl menší než 100 mikronů, vložených do dutin naplněných olejem.


http://www.trustystore.cz/?route=product/product&product_id=79
http://www.zook.inpage.cz/inpage/popis-technologie-e-ink/
http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/2003/xkrybus2003.htm
http://earchiv.chip.cz/cs/earchiv/autor/kratochvil-petr/eknihy-barva.html
http://www.zonerbooks.cz/inpage/popis-technologie-e-ink/
Microsoft představil na CES 2011 revoluční myš bez tlačítek. Touch Mouse reaguje pouze na dotyková gesta a podporuje až tři prsty současně. Díky absenci jakýchkoli tlačítek ovládá uživatel operační systém skrze multidotyková gesta.
Myš podporuje vedle klasického kliknutí a "skrolování" i gesta s až třemi prsty současně. Ty umožňují ovládat jednotlivá okna aplikací nebo pracovní plochu.


http://www.techzon.cz/mys-bez-tlacitek-touch-mouse-reaguje-pouze-na-dotykova-gesta-301
http://pctuning.tyden.cz/component/content/article/1-aktualni-zpravy/19779-touch-mouse-aneb-mys-bez-tlacitek-kterou-budete-hladit-prsty
http://www.zive.cz/clanky/ms-explorer-mouse-dve-terenni-mysi-s-modrym-senzorem/sc-3-a-143540/default.aspx
Vědcům společnosti HP (Hewlett-Packard) se skoro náhodou povedlo nanotechnologií prakticky realizovat nový typ součástky s vlastnostmi již dříve předvídaného prvku pojmenovaného jako memristor (z kombinace slov memory resistor = paměťový rezistor). Jeho existenci avizoval, matematicky odvodil a definoval již v roce 1971 pan Leon Chua, profesor na Kalifornské Universitě (Berkeley), na základě úvahy o existenci symetrie základních stavebních elektronických prvků. Doposud však nebyla známa technologie, která by popsané matematické závislosti prakticky realizovala v rámci jedné dvouvývodové pasivní součástky.


http://www.zive.cz/clanky/memristor-blizke-setkani-ctvrteho-druhu/sc-3-a-152704/default.aspx
http://www.osel.cz/?clanek=3551
http://www.aldebaran.cz/bulletin/2009_02_mem.php
http://hw.cz/teorieapraxe/dokumentace/art2348-memristor-soucastka-ktera-mozna-vrati-vek-analogovych-pocitacu.html
S problematikou nevyžádané pošty neboli SPAMu se denně setká téměř každý z nás. Zajisté se jedná o velice nepříjemnou záležitost, která si žádá nasazení antispam aplikace pro rozpoznání a následné označení zpráv nevyžádané pošty.


http://www.onehelp.cz/onebit/kb/antivirove-a-antispamove-testy
http://www.systemonline.cz/it-security/prehled-antispamovych-technologii.htm
http://www.fsv.cvut.cz/vic/antispam.php
Spybot - Search & Destroy je software ke zjištění a odstranění spyware z Vašeho počítače. Ten se může projevit např. novými nástroji a lištami v prohlížeči, změnou úvodní stránky bez Vaší vědomosti, případně zhroucením prohlížeče.


http://www.safer-networking.org/cz/home/index.html
Komprimační programy jsou programy schopné zakódovat datové soubory do podoby, kdy je velikost těchto souborů menší ve srovnání s jejich velikostí před komprimací. Komprimační program musí být samozřejmě schopen dekomprimovat data do původní podoby.


Doležal,Martin. Informační a komunikační technologie pro 1 ročník.
Seznámení s typem pamětí, využívající nano technologie. Nano-RAM (NRAM) je typ paměti, který může v budoucnu podstatně ovlivnit stavbu paměťových modulů.


http://www.nantero.com/nram.html
http://www.eetimes.com/electronics-news/4077133/Nanotube-fab-gears-up-for-production
http://www.patofa.com/czech/9053/co-je-nram
http://theindianprofessionals.blogspot.com/2009/06/nram-nano-random-access-memory.html
http://www.nanoram.blogspot.com/?zx=314ca628c94f6619
Ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci vznikají nyní nové aplikace zaměřené do oblasti mobilních technologií.
Program MobilDictate je určený pro PDA a zařízení typu SmartPhone a umožňuje diktování libovolných textů do mobilních přístrojů vybavených operačním systémem Windows Mobile 6


http://www.v2t.cz/
www.youtube.com
Potřebujete zjistit, jak účinné je vaše antivirové řešení? Na následujících stránkách se Vám nabízí přehledné a snadno pochopitelné srovnání nejznámějších antivirových programů.


http://www.zive.cz/bleskovky/test-antiviru-jak-obstal-novy-avast-5-a-microsoft-security-essential/sc-4-a-151475/default.aspx
http://www.av-comparatives.org
Tento zdarma dostupný bezpečnostní produkt je určen pro domácí uživatele legální licence systému Windows. Nabízí ochranu proti virům, spywaru i dalším typům malwaru.


http://www.microsoft.com/security/portal/
http://www.zive.cz/bleskovky/microsoft-security-essentials-20-nabidne-vylepsene-skenovaci-jadro/sc-4-a-153156/default.aspx
http://www.microsoft.com/security_essentials/
http://viry.cz/go.php?p=viry&t=tiskovka&id=52
Datová schránka je elektronické úložiště, jehož prostřednictvím můžete posílat a přijímat úřední dokumenty v elektronické podobě. Orgány veřejné správy prostřednictvím datových schránek mohou doručovat rozhodnutí, výzvy atp. všem subjektům, které mají datovou schránku zřízenu (ostatním orgánům veřejné správy, podnikajícím a zákonem zřízeným právnickým osobám a případně i fyzickým osobám, které o zřízení datové schránky požádají).


http://www.lupa.cz/clanky/datove-schranky-startuji/
http://www.earchiv.cz/b09/b0903001.php3
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/datove-schranky/ucel-a-funkce-datove-schranky/1001772/52731/
http://www.zive.cz/clanky/datove-schranky-urednikum-e-mail-nestaci/co-jsou-datove-schranky-a-jak-funguji/sc-3-a-147030-ch-66033/default.aspx
Online fotoeditory jsou založeny na nejrůznějších technologiích - od Flashe přes jednoduchý JavaScript až po AJAX a je jich k dispozici opravdu velké množství. Zkusme se nyní podívat na ty nejzajmavější z nich a stručně si popsat jejich základní funkce.


E-learning znamená vzdělávání prostřednictvím počítače. V současné době se stále výrazněji začíná prosazovat nejen na akademické půdě a ve středním školství, ale zejména v oblasti vnitrofiremního vzdělávání a také v kurzech pro veřejnost. Co si od e-learningu můžeme slibovat? Znamená opravdu rychlé a levné vzdělání pro každého? Co si pod tímto termínem vlastně můžeme představit?


www.edoceo.cz
www.kontis.cz
http://web.cvut.cz
www.celn.cz
Doležal,Martin - Seminární práce - Elearning jako prostředek vzdělávání
Článek popisuje základní principy vizualizace trojrozměrných objektů. Jsou zde rozebrány nejzákladnější zobrazovací modely.


http://upload.wikimedia.org
O‘Reilly & Associatec. inc. : Encyklopedie grafických formátů
Žára, Beneš, Felkel : Moderní počítačová grafika
Podobně jako na počítači i v mobilech se vyskytuje několik operačních systémů a grafických rozhraní. V tomto seriálu s nejrozšířenějšími typy těchto operačních systémů.


19. září 2004 získal program A.L.I.C.E. Silver Edition prestižní Loebnerovu cenu poté, co v New Yorku uspěl v každoročně pořádaném Turingově testu. Tvůrce programu, AI Foundation (Artificial Intelligence Foundation) v čele s Dr. Richardem S. Wallacem získala již třetí bronzovou Loebnerovu plaketu a částku 2000 dolarů. Nyní oslavuje 10 let.


http://www.manifestation.com/neurotoys/eliza.php3
http://programujte.com/
http://epanel.cz/eliza/eliza.php
http://www.pandorabots.com/pandora/talk?botid=f5d922d97e345aa1
Tato ukázka je realizována prostřednictvím online aplikace, kterou si můžete vyzkoušet na stránkách  Katedry kybernetika Západočeské univerzity v Plzni.


http://musslap.zcu.cz/cs/ukazky/
Lze mluvit s počítačem jako s člověkem? Zatím ne. Existuje však program simulující lidskou hlavu s dokonalou výslovností a prvky umělé inteligence. V tomto článku máme možnost seznámit se se základním principem této technologie.


http://musslap.zcu.cz/cs/audiovizualni-synteza-reci/
http://technet.idnes.cz
http://cs.wikipedia.org
Wolfram|Alpha představuje jeden z nejzajímavějších, široce dostupných, vědeckých projektů na Internetu. Mimo výbornou paletu matematických funkcí, možnost jednoduchého programování a pokusu o vyhledávání v přirozeném jazyce sází také na bussines - spojuje se s vyhledávacími stroji a expanduje na malá přenosná zařízení jako je iPhone či Kindl.


http://www.wolframalpha.com
Praktická ukázka rozšířené reality - simulace trojrozměrného modelu větrné elektrárny.


Doležal
Augmented reality, tedy rozšířená realita, je jednou z budoucích technologických cest, kudy se vydá jak internet, také mobilní aplikace i digitální média. Rozšířená realita je doplněním obrazu skutečnosti o neexistující, tedy virtuálně vzniklé objekty.


http://ge.ecomagination.com/smartgrid/#/augmented_reality
http://www.emag.cz/5-jedinecnych-vyuziti-rozsirene-re
ality/
http://tn.nova.cz/magazin/hi-tech/elektronika/3d-tv-a-rozsirena-realita-to-jsou-hitech-novinky-roku-2010.html
http://www.symbio.cz/slovnik/augmented-reality.html
http://static.zlatestranky.cz/cz/cs_CZ/novinky/mobil.html
http://www.dmarketing.cz/2010/03/rozsirena-realita-augmented-reality/
Spinotronika je věda, která se zabývá dalšími vlastnostmi elektronu a jeho schopnostmi přenášet elektrický náboj. Využitím této vlastnosti ve výpočetní technice se zabývá právě tento článek


Spinotronika, Křelina,M, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, Praha
www.tretipol.cz
QR kód je vlastně 2D čárový kód, který byl vytvořen japonskou společností Denso-Wave už v roce 1994. QR znamená Quick Response a vyjadřuje také to, k čemu tento kód je – k rychlému načtení, dekódování a použití. Původně byl tento systém vyvinut pro sledování pohybu výrobku v továrně, postupně ale našel výrazně širší uplatnění.


http://qrcode.kaywa.com/
http://www.root.cz
Popis instalace grafické karty a jednotlivých mechanik PC.


http://cdrhard.cz/
http://vseohw.net
http://www.svethardware.cz
Popis a základní charakteristika současných nejpoužívanějších webových OS.


http://www.glidedigital.com/
http://www.maxiorel.cz
http://beta.cloudo.com
http://eyeos.info
Kubeš, Radek.Počítač v prohlížeči.Chip 12/2009.
Stručný popis prostředí OS včetně jednoduchého návodu na jeho instalaci.


www.microsoft.com